Biedri Projekti
Akmeņi Alas Atsegumi Avoti Koki Kultūrvēstu-
riskie akmeņi
Ūdenskritumi Citi
G. Eniņš I. Jurģītis S. Laime
Pieminekļi › Raksti › I. Jurģītis  › Amerikas avoti

“Dabas un vēstures kalendārs '1998” 118. lpp.

Amerikas avoti

Pusceļā starp Sietiņiezi un Zīļu alu (6 km attālumā no abiem objektiem) Gaujas senlejas labais krasts mūs pārsteidz ar interesantu dabas objektu grupu. Šeit, aiz bieziem palienes krūmu biezokņiem noslēpušies, pamatkrasta pakājē izplūst neparasti avoti. Vietējie iedzīvotāji tos sauc par Amerikas avotiem. Tuvojoties šai vietai, jau iztālēm dzirdama neparasta šalkoņa. Skaņa nāk no šauras, vertikālas spraugas mazā smilšakmens atsegumā. Te dienas gaismā izlaužas spēcīgs avots (attēlā - Nr.1). Avots spraugas dziļumā uzveidojis ūdenskritumu, ko var lieliski sadzirdēt, bet nav iespējams ieraudzīt sienas izciļņu, šaurības un krēslas dēļ. Tepat no labās puses ar nelielu kaskādi pirmā avota ūdeņiem pievienojas otrs prāvs avots (Attēlā - Nr. 2). Abu avotu ūdeņi pāris metru tek pa šauru, dabiskas izcelsmes smilšakmens reni. Te tiem pievienojas vēl pāris sīkāku avotu. Pēc kādiem desmit metriem dzidrajā avotu strautā no labās puses ietek nākamais avots (Attēlā - Nr. 3). Tas izplūst turpat netālu no staignas pārpurvotas nogāzes. Jaunus spēkus ieguvušais kristāldzidrais strauts ņipri plūst tālāk pa apmēram 2 m dziļu graviņu. Apkārtne šeit rada visīstāko dabas pirmatnības iespaidu, taku nekādu. Neskaitāmi kritušo koku pussatrunējušie stumbri un zari ik uz soļa aizšķērso ceļu. Vēl pēc dažiem desmitiem metru dzidrajam strautam no labās puses pievienojas vēl viena prāva avota straume (Attēlā - Nr. 4). Tā iztek no zemas, pāris metru platas smilšakmens mutes. Mazs avotiņš ar nelielu ūdenskritumu turpat pievienojas lielajam avotam. Prāvais avots ir pēdējais Amerikas lielo avotu grupā. Tas tek pa šauru, zemu smilšakmens eju, paralēli mazai graviņai. Strauta gultne viscaur kā nosēta ar dažāda lieluma oļiem. Tā ir ļoti neparasta parādība avotiem, kas plūst pa smilšakmenī izgrauztu eju. No kurienes šeit radušies oļi? Pagaidām uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes un speciālistu domas dalās. Uzņēmis klēpī pēdējo lielo avotu, dzidrais strauts sāk attālināties no pamatkrasta nogāzes un pēc dažiem desmitiem metru ietek Gaujā.

Amerikas avotu plāns.

Amerikas avoti ierindojami Gaujas senlejas lielāko avotu sarakstā. pavasara palu laikā avotus nevar ieraudzīt, jo tie atrodas zem ūdens. Arī ļoti lietainā vasarā, kad ūdens līmenis Gaujā augsts, avoti pilnīgi vai daļēji applūst. Tas jāpatur prātā visiem, kas vēlas šos avotus apskatīt. Ap avotiem bieži ir ļoti staigns.

Kādus 50 m lejpus Amerikas avotu strauta ietekas Gaujas gultnē guļ iespaidīgs laukakmens. Tas atrodas pārdesmit metru no upes labā krasta. 20. gs. 30. gados akmeni mēģinājuši saspridzināt, bet bez panākumiem (akmens traucējis plostniekiem un baļķu pludinātājiem). Sausā vasarā, ja ūdens līmenis ir zems, akmens virspuse saredzama virs ūdens. Pēc novadpētnieka Anša Opmaņa mērījumiem un aprēķiniem, virs Gaujas gutlnes esošās akmens daļas tilpums ir vismaz 12 m3, tādējādi tas ierindojams Latvijas dižakmeņu kategorijā un ir aizsargājams dabas objekts.

© 2005   Dabas Retumu krātuve   Redaktors - Ansis Opmanis    Dizains un kods - Gatis Pāvils